Web tasarım nedir?

Web tasarımı, web sitesinin bilgisayar üzerinde tarayıcılar yardımı ile arama motorlarında erişilebilirliğini sağlayan, ana hatları ile kişi ve kurumları, ürün ve hizmetleri tanıtan grafik ve yazılı metinlerin bir araya geldiği yazılımsal bir çalışmadır. Web tasarım nedir? Denildiğinde zaman kısacası kişilerin ve kurumların dijital ortamda görünen yüzü denilebilir.

İnternet tarayıcılarının görüntüleyebileceği bir şekilde özel olarak hazırlanan bir tasarım olan web tasarımı, HTML dilinde olup kodlama bilgisi olan kişiler tarafından yapılır. Bu işi yapan kişilere de web designer ya da Türkçesi ile web tasarımcısı denilir. Web tasarım nedir? Sorusuna kişi ve kurumlar için resmi bilgilendirme platformu da denilebilir. Profesyonel bir web tasarımı, web sitesinin hedef müşteri kitlesini yakalamasında son derece önemli olup özellikle kullanıcıya yönelik olması gerekir.

Web tasarım kriterleri

Bir web tasarımında web sitesinin kalitesini belirleyen önemli kriterler bulunur. İlk etapta görsel olarak dikkati çeken kriterler yanında içerik, özgünlük ve güvenlik gibi noktalar web site kalitesini etkileyen önemli özelliklerdir. 

Tasarlama, grafik tasarımı, HTML veya CSS kodlama, CMS entegrasyonu ve test işlemleri sonrası web tasarımı tamamlanır. Web tasarım nedir? Diye sorduğumuzda web sitelerini oluşturma süreci de denilebilir. Şimdi web tasarım kriterlerine birlikte bakalım.

Düzen: Web sitesinde kullanılan grafik ve metinlerin gözü yormayacak şekilde belli bir düzende olması gerekir. Aranılan bilgiye hızlıca ulaşmada düzen önemlidir. Bu özellik kullanıcının web sitesinde kalma süresini uzatır.

Renk: Renk seçimi her ne kadar isteğe bağlı olsa da, tercihler web sitesinin imajını ve kurumsal kimliği yansıtan renklerden yana olmalıdır.

Grafikler: Sayfanın açılma hızını olumsuz etkilemeyecek grafiklerin logo, fotoğraf ya da simgelerin kullanılması önemlidir. 

Fontlar: Yazı tipleri web site tasarım kalitesinde son derece etkilidir. Hatta birçok web tarayıcısı web sitesi güvenli yazı tiplerini kaliteli bir şekilde görüntüleyebilir. Bu nedenle kabul gören fontlar tercih edilmelidir.

İçerik: Görsel ve metinlerden oluşan içerik, ürün ve hizmet tanıtımında kullanıcılar da merak uyandıran, bilgilendirici ve SEO uyumlu olmalıdır. İçeriğin konu ile ilgili anahtar kelimeler içermesi, arama motoru optimizasyonu olan yani SEO için önemlidir.

Profesyonel Web Tasarımı

Profesyonel web tasarımı, dijital ortamda hak ettiği yeri almak isteyen kişi ve kurumların tercihi olup profesyonel kişilerce yapılan çalışmalardır. Firmaların çevrimiçi olarak hem güvenilir hem de benzersiz gösterir.

Web sitelerinin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde başarılı ve hedefle odaklanmış bir web sitesi için içerik ve tasarım olarak sektöre uygunluk önemlidir. Böylece web sitesi sadece bölgesel değil uluslararası platformda müşterilere de eşit uzaklıkta olacağından hedef müşteri kitlesi günden güne büyüyecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.